Narciarstwo
Historia narciarstwa
Narciarstwo współczesne
Rodzaje nart
Dobór sprzętu
Ubiór
Trasy narciarskie
Bezpieczeństwo na stoku
Kurs narciarski
Stoki i wyciągi
Porady
Kodeks narciarski
Galeria
 
 
 
Informator turystyczna
Miejscowości
Regiony
 
 
 
Polecamy
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
 
 
 
Ogłoszenia Gratis
narciarstwo.net.pl
 
Kodeks narciarski

Nie tylko poruszanie się po drogach ma swoje prawa, tak samo jest w przypadku korzystania ze stoków narciarskich. Nie wolno nam wjeżdżać w innych narciarzy z tyłu lub z boku, w stojące lub ćwiczące grupy. Na stoku powinniśmy zachowywać się kulturalnie i dostosowywać własną technikę i szybkość jazdy do posiadanych umiejętności. Nie należy szarżować, gdyż narażamy w ten sposób siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo związane z kolizją i urazami.

"Dekalog narciarza"

1. Wzgląd na inne osoby - każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
 
 
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy- narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.
 
 
3. Wybór kierunku jazdy- Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
 
 
4. Wyprzedzanie- wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
 
 
5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich- narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie spowoduje tym niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
 
 
6. Zatrzymanie się- należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
 
 
7. Podejście- narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
 
 
8. Przestrzeganie znaków narciarskich- każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
 
 
9. Wypadki- w razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu spieszyć z pomocą.
 
 
10. Stwierdzenie tożsamości- każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Pamiętajmy, by w przypadku wyjazdu za granicę ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków i leczenia szpitalnego. Jeśli ulegniemy wypadkowi na stoku, a nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia, musimy przygotować się na ogromne koszty związane z udzieleniem nam pomocy i ewentualnym leczeniem. Ważną sprawą jest także ubezpieczenie się od odpowiedzialności cywilnej na wypadek, gdyby z naszej winy doszło do przykrego zdarzenia na stoku, a poszkodowany żądał odszkodowania.

Dlatego warto pomyśleć o wszystkim wcześniej, gdyż jak wiadomo narciarstwo należy do sportów bardzo urazowych.

Źródło informacji:
www.skizy.pl
 
 
 
                                                              Copyright right © 2008 Wiktor Zajkiewicz - www.opony.net